Test Oluşturma ve optik okuma uygulamasında son güncellemeler

Testmakinesi.com fen bilimleri ve matematik test oluşturma sistemine bağlı mobil uygulamam Test Oluştur için kullanıcılardan gelen istekler doğrultusunda yeni güncellemeler yaptım.
Uygulama içinde soru seçme ekranında, soruları topluca görmeyi sağlayan bir ekran hazırladım.Sorunun resmine dokununca sorunun büyütülmüş halini görebiliyorsunuz…

Diğer dersler için test oluşturma bölümünde ve soru ekleme bölümünde, anlık fotoğraf çekerek ya da cihazdan fotoğraf seçerek soru eklerken,görüntü tam alınamadığında kameraya geri dönmeyi sağlayan iptal butonu eklemem istendi..Bunu da ekledim.

Test Oluşturma ve optik okuma uygulamasında son güncellemeler


Uygulama için android ve ios tarafında elimdeki mobil cihazlarla test ederek, optik cevap okuma bölümünde farklı bir sistem kullandım ve sistemi iyileştirdim.
Optik okuma yaparken mobil cihazın kamerası ile cevap kağıdının kenarlarını çerçeveye oturtup otomatik bir imaj elde ederek, bu imaj ile renkleri analiz edip cevapları okumayı sağlıyorum.
Yeni sistemde renk aralıklarını tespit ederken, 16 lık sistemde verilmiş renk kodlarını sınıflandırdım.Koyu ve açık tonları ayırdım ve yakaladığı renkleri analiz etmesini sağladım..
Bunu yaparken renk kodlarının sayı değerlerini string değere çevirip sadece ilk karakterleri aldım.İşlemleri bu string değerler üzerinden yaptım..Bu şekilde ihtimalleri çıkarıp,renkleri beklentiye uygun mu değil mi belirledim.
Sonuçta daha kararlı bir okuma gerçekleşti.
Gri ve tam anlaşılamayan bir okuma olduğunda uyarı ekranına yönlendirerek yeniden tarama yapılmasını önerdim.

Optik okuma sistemini androidde samsung galaxy s6 ve s9 için test ettim..İos tarafında da ipad 6.nesil ile ve iphone 6s ile test ettim.
Çok loş ya da çok aydınlıkta nadiren hatalı çıktılar oluşuyor yine de…
Bu durumu yakalayabilirse uygulama uyarı veriyor.
Testlerim sonucunda yüzde 90 oranında doğru taramalar yaptım..Tüm ışık durumlarında , akşam ve gündüz farklı saatlerde, elektrik ışığında denemeler yapmaya çalıştım..
Bu oran genllikle değişmedi…
Test oluşturma sistemini gelecek sene için diğer derslerin müfredat konularını da ekleyerek genişletmeyi düşünüyorum..Mevcut derslerin konularını da yeni müfredatlara göre yeniden veri tabanına ekleyeceğim..Şimdilik bu şekliyle devam edecek…

TESTOLUŞTUR uygulamasını ve TESTMAKİNESİ.com
web sitesini deneyebilirsiniz…
İndirmek için linkleri alttaki bağlantılarda bulabilirsiniz…
https://atolyepapirus.com/?p=1380

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir