Adobe Air sdk 33.1.1.533_beta.
Android uygulama geliştirenler için, Google Play’de Ağustos 2021’den itibaren, uygulamalarınızı apk yerine aab paketi olarak güncellemeniz zorunlu oluyor.
Adobe air Harman SDK kullanarak Android uygulamalar hazırlayanlar için de yeni air sdk’sının aab destekli olarak çıkması önem taşıyor.

Adobe Air sdk 33.1.1.533_beta


Ben de uygulamalarımı Adobe air sistemi ile hazırlıyorum.Adobe air Harman sdk download sayfasında henüz resmi bir yeni sürüm gelmedi.Ancak 33.1.1.533_beta sürümünü bulabilirsiniz.
Ben bu sürümü , bir uygulamamı aab ile compile etmek üzere test ettim.

Öncelikle Animate ile doğrudan test etmek için adt.cnfg dosyasında bir düzenleme önerilmiş ancak henüz Animate üzerinden aab olarak compiling mümkün görünmüyor.
Cmd penceresini açıp adt komutları ile aab formatında paketleme yapmanız gerekecek.Bunun için Android studio ve son Android sdk’larını yükleyip windowsun envirement variable kısmında path olarak tanımlamanız gerekiyor.Bu da yeterli değil bir de son java jdk sdk sının yolunu da envirement variables içinde belirtmeniz gerekecek.

Tam sürüm bir yeni air sdk çıktığında bunu tam olarak test edip açıklamalı yeni bir yazı yazmayı düşünüyorum.

SDK ilk denememde birkaç hata verdi.En son denememde de sdk’nın bu betasının tam çalışmadığını öğrendim.Cmd istemi üzerinden aab çıktısı almak istediğimde ana xml dosyayı tam okuyamadığını ve hata verdiğini gördüm.Aynı beta sdk ile Animate içinden direkt apk çıktısı almak istediğimde de aynı hatayı aldım.
Adobe air sdk Harman github kullanıcı destek forumlarından bilgi almak için bu hatayı bildirdim..Verilen cevapta beta sürümün henüz xml okuma yapmada yeterli olmadığı,gerçek sürümde sistemin sorunsuz çalışacağı bildirildi…

https://github.com/airsdk/Adobe-Runtime-Support/discussions/926

Sonuç olarak Adobe air sdk son sürümü henüz tam olarak hazır değil.Ben ağustos 2021’den önce tam olarak çalışan yeni bir sürüm geleceğini düşünüyorum…Covid sebebi ile yavaş ilerliyor çalışmalar.Yeni sürümde pek çok sorun giderilmiş olacak gibi görünüyor…

Yeni bir yazıda görüşmek üzere…

ADOBE AIR İLE İLGİLİ DAHA FAZLA MAKALEM İÇİN:

https://atolyepapirus.com/category/air/

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir