Dijital masal resimleme nasıl yapılır?

Sanal Atölyemde dijital resimleme çalışmalarım devam ediyor.
Bir masal kitabı siparişini daha tamamladım.Kitap yazarı ile olan iletişimim ve görsel hazırlarken neler yaptığım hakkında birkaç not paylaşmak istedim…

Kitap resimlemeye başlarken öncelikle öykünün metnini okuyup inceliyorum.Yazar referans görseller verdiyse bunları da ele alarak hikayeyi bölümlere ayırarak taslak çizimlere başlıyorum.Yazardan kitabın ölçülerini bu aşamada öğrenmek önemli.Hikayeyi sayfalarken sayfalara yerleştirilecek metinler ve görseller birlikte eskiz edilmeli.

Dijital masal resimleme nasıl yapılır?

Eskiz sayfalar hazırlandıktan sonra yazara gönderip değerlendirme yapılır.Taslaklar onaylanınca çizim ve renklendirme süreci başlar.Görsellerin tümünü birden göndermek yerine, her biri tamamlandığında onay almak adım adım gitmek gerekli.yazara her aşamayı gönderirken görsellerin düşük çözünürlüklü dosyaları kullanılmalı.Emeğinizin karşılığını almadan gerçek çözünürlükte kopyaları göndermek uygun olmayabilir.

Test kopyalarını ben 72dpi JPEG olarak ayarlıyorum.Baskı versiyonlarını ise 300dpi olarak psd ilk kez oluşturulurken ayarlamak gerek.

Çizimler tamamlanınca işi teslim ediyorum.son resimlediğim masal Corona virüs hakkında.görselleri burada paylaşmayı uygun bulmadığım için bu yazımda daha önce kendim için hazırladığım Pinokyo görselini kullanıyorum…

Çocuk kitabı görselleri hazırlama konusunda istekleriniz için bilgi alabilirsiniz:

https://atolyepapirus.com/atolyepapirus-sanal-atolye/

Loading

23 thoughts on “Dijital masal resimleme nasıl yapılır?”

 1. Merhabalar 4 adet masalım var bastırmak için resim çizdirmek istiyorum kitabıma. Sadece anı olsun diye 1 adet bastıracağım çizim için yardımcı olur musunuz

 2. Merhabalar bizimde bir öasal kitabımız var ve resimlendirmek istiyoruz bilgi alabilirmiyiz

 3. Merhaba 1 adet çocuk hikaye kitabımız var resimlendirilmesi için bilgi alabilir miyim ? teşekkür ederim.

 4. Merhabalar. 10 adet masal yazım var hepsi bir kitapta olacak şekilde yayınlatmak istiyorum masallarımın ana fikrini yansıtacak resimler için yazmak istedim geri dönüş yaparsanız sevinirim.iyi çalısmalar

 5. Ben de yazdigim masal icin resimleme fiyatlarini ogrenmek istiyorum lutfen yardimci olur musunuz

 6. Merhaba, tezim için bir çocuk kitabı yazdım resimlendirme için bilgi alabilir miyim ?

 7. Çocuk masal kitabında dijital olmyan resim kullanılır mı geleneksel yöntem ile hazırlanmış

 8. Çocuk masal kitabında dijital olmayan resim kullanılır mı geleneksel yöntem ile hazırlanmış

  1. kağıt üzerine çalıştığınız resimler kullanılabilir.Bunu kitabı basacak matbaa görselleri scannerda tarayarak dijitalleştirir ve kitap tasarımında kullanır.
   Kitabın orjinal ölçüsüne uygun oranda büyütülmüş bir kağıt malzeme üzerinde resmederek de kullanılabiliyor.
   Bu işin basım tekniğini ilgilendiren bir durum.Ressam kendi imkanları ile de kağıt üzerinde hazırladığı resimleri tarayarak dijital hale getirip baskı için yayıncıya verebilir.

 9. Merhaba dersim için çocuk kitabı yazdım resimlendirmek için bilgi alabilir miyim?

 10. Merhabalar sınavım için çocuk hikayesi yazdım ve bunun için resimlemede yardıma ihtiyacım var yardımcı olur musunuz acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir