Çocuk kitapları resimleme .


Yaklaşık 2 yıldır , pandemi ile birlikte çocuk kitabı üreten yazarlar çoğaldı.Kitaplarının görselleri için çizer arayışında olan birçok yazar arkadaşla sosyal medya üzerinden tanıştık.Amatör bir çizer olarak elimden geldiğince kitaplarını resimledim.Şimdiye kadar yayınevleri tarafından basılmış 5 çocuk kitabı hazırladım.

Çocuk kitapları resimleme

Bu süreçte tecrübemi artırarak ilerliyorum.çizimlerimdeki naif karakter tarzım çocuk kitapları için uygun çizimler çıkarmamı sağlıyor.
Karakter tasarlama,eskiz,dijital çizim… Tüm bu süreçleri iyi planlamak gerekiyor.Çünkü yazarların baskıya geçmeden önce çizimlerin yetişmesi için verdikleri süre genelde çok olmuyor.

Ben bir görsel için renkli ise 1 gün siyah beyaz ise yarım gün süre vererek iş gününü hesaplıyorum ve yazarla işin teslim tarihini belirliyorum.Genellikle editör,mizanpajcı ve matbaa ile de iletişim kurmam gerekebiliyor.

Yayıncılık giderek daha popüler hale geliyor.Kitap yazıp sunmak isteyenler çoğaldıkça, yayınevi sayısı da artıyor.Yayınevleri genellikle karlı olacağını düşündükleri kitapları basmayı tercih ediyorlar.Ya da pek çoğu ilk basımda yazarlardan yüklü paralar talep ediyorlar.

Ben kendim de çocuk kitapları ve çizgiromanlar hazırlıyorum.Bunları yayınevleri ile anlaşıp yayınlayabilirim ancak ücretsiz yayınlayan bir yayınevi bulmak zor.Kitapların basılması için oldukça fazla ödemeler çıkıyor karşınıza.Kendinizi ispatlamadan bunca kitabın arasında yayınevlerine kitabınızı kabul ettirmeniz kolay değil.

Ben de hazırladığım kitapları dijital yollarla yayınlıyorum.İleride belki birkaçını yayınevleri üzerinden sunma şansım olur.

Dijital çizim ve görsel içerik üretimi konusunda çalışan genç , yetenekli, amatör ya da profesyonel çizerlerin sayısı giderek çoğalıyor.Freelancer platformlarında öne çıkıp çizim yaptırmak isteyenlerle buluşmak da çok zorlaştı.Profesyonel çizerler de fiyatlarını düşürüp, freelancer platformlarında iş kovalamaya başladı çokça..

Gelecekte çizerlerin işi de zorlaşacak gibi görünüyor.Yazarlar yapay zeka arayüzleri ile kolayca kendi görsellerini üretebilir olacak.Eğer bu platformlar ekonomik olarak daha cazip olursa çizim ile uğraşanların ve geçimi bu yoldan olanların şansı azalacak…

Ayrıca bu gelişmeler o kadar hızlı gerçekleşip hayata geçiyor ki, bir yıl sonrayı bile hesaplamak çok zor…

ÇOCUK KİTABI RESİMLEME KONUSUNDA YARDIM GEREKİYORSA İLETİŞİM KURABİLİRSİNİZ.

iletişim için: mail@testmakinesi.com

YAYINDAKİ EKİTAPLARIMIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK VE İNDİRMEK İÇİN:

https://atolyepapirus.com/yayindaki-e-kitaplarim/


KİTAPYURDU ONLİNE SATIŞ SİTELERİNDE RESİMLEDİĞİM KİTAPLARIN BAZILARI SATIN ALINABİLİR:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/yok-artik-cip-cipin-bale-pabucu-/587155.html&manufacturer_id=239512

https://www.kitapyurdu.com/kitap/cagla-okula-basliyor/586602.html

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir