Deprem ve Kasım 2020 değerlendirme

Deprem

2020 yılı çok zor bir yıl oldu.Maalesef İzmir’de 30 Ekim 2020 günü olan depremle ülkemiz yeni bir acıyı yaşadı.
Deprem Türkiye’nin bir gerçeği.Bu kez İzmir Bayraklı’da birçok bina ne yazık ki yıkıldı.Enkazlardan insanlar kurtarılıyor.
Ben de depremin olduğu bölgede; Bayraklı’da yaşıyorum.Çevremizdeki binalarda yıkılan, hasar gören pek çok yapı var.Bu günlerde Didim’deki yazlığımızda kalıyoruz.Depremi İzmir’de yaşamadım. Bayraklı’da yıkılan evlerin olduğu bölge eskiden bir ova idi ve tarlalardan oluşuyor.1990 yılından beri bölgedeki yapılaşmanın gelişimine şahit olduk.Çok hızlı bir şekilde birçok çok katlı bina yapıldı.Aynı bölgede gökdelenler de bulunuyor.Bazı binalarda hasar ve yıkım olup, bazı binaların sağlam kalmış olması, binaların inşaatının yapılması sırasında birçok hatanın ve eksikliklerin olduğu anlamına geliyor.
Şu anda İzmir’de binalarda hasar tespit çalışmaları yapılıyor.Yetkililer nasıl bir karar alacak bekliyoruz. Bayraklı bölgesinde topyekün bir yenilenme olabilir.

Tüm bunlarla birlikte, pandemi de devam ediyor maalesef.İzmir’de depremden etkilenenler çadırlara kalıyorlar.Kalabalık şekilde birarada bulunmak zorunda olduklarından covid-19 un yayılması hızlanıyor.
Gerçekten çok zor günlerden geçiyoruz.

Tüm bunlar sürerken sıkıntılar içerisinde çizim çalışmalarıma devam ederek moral buluyorum.
Hazırladığım çizgi öykünün 12. sayfasını da bitirdim.Yazdığım senaryonun ilk 3 bölümünün çizimlerinin çoğunu hazırladım.sonraki 7 bölümü de sırayla illüstre edeceğim.
60 sayfa kadar olmasını bekliyorum.


Süper Çetin Çikolatanın sırrı adlı hikayem devam ediyor.
İlk 7 sayfasını Çizgi Öyküler adlı android uygulamasında okuyabilirsiniz.Devamını bitirdikçe uygulama içerisine ekleyeceğim.
Çizgi Öyküler uygulaması görsellerden oluşuyor.İçerisindeki görseller uygulama ile birlikte indriliyor.Bu da uygulamanın boyutunu artılyor.Son düzenleme ile Google için aab paketi zorunlu olacak.Bu durumda expansion dosyası olarak görsellerin swf sini android cihazlara yollamayabilirim.Bu durumda kalırsam çizgi öykülerin internet üzerinden yüklenmesini sağlayabilirim.
Bunu araştırıyorum.Ayrıca öykü bittiğinde dijital kitap olarak da yayında olacak…

ÇİZGİ ÖYKÜLER uygulamasını indirmek için alttaki linki tıklayabilirsiniz:

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.xetna

DAHA FAZLA MAKALEM İÇİN:
https://atolyepapirus.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir