iPad Pro ile dijital çizim …

Kasım ayı geldi. Yılsonu internet marketlerin indirime girdiği, kampanyalar düzenlediği hareketli bir dönemdir. Çılgın kargo trafiği başlamadan yeni bir alış veriş yaptım. İPad pro 4.nesil ve Apple Pencil 2.nesil sipariş ettim ve kullanmaya başladım.

iPad Pro ile dijital çizim

iPad i daha çok çizim ve dijital illüstrasyon işlerimi yapmak üzere kullanıyorum. ilk hafta dolarken iPad Pro hakkındaki ilk izlenimlerimi paylaşmak istedim.

iPad 6.nesil 9 inch versiyon ve Apple Pencil 1 ile 2 senedir çalışıyordum. Bu deneyimden oldukça memnun olduğum için deneyimimi bir üst seviyeye taşımak için iPad Pro ya terfi ettim.

İlk kurulumda eski ipadimdeki tüm arayüz uygulama ve verilerimi tek bir tıklamayla yeni cihaza aktarması Apple farkını ortaya koydu. Bu sayede hiç bir ek işleme gerek kalmadan iPad deneyimimi kaldığım yerden sürdürüyorum.

Beklediğim ama hayalkırıklığı yaşadığım tek şey Photoshop uygulamasının vadettiği tam sürümün iPad pro da olacağı şeklindeki kampanyanın fiyasko olması oldu. Photoshop PC de çalıştığı hali ile iPad’e geldi demişlerdi. Ancak Photoshop eski iPad 6.nesil cihazıma kurduğumdan farklı değil. Hala mobil sürüm arayüzü ve kullanımı sunuyor. Belki fotoğraf işleme ve düzenlemedeki araçların PC deki kalitede uygulanabildiği kastedilmiştir ancak PC deki photoshoptaki tüm araçlar iPad sürümünde bulunmuyor. Hala iPad’de bir PC deki grafik deneyimini yaşayamıyoruz.

Procreate ile daha iyi bir deneyimi yakaladığımı söyleyebilirim. Ekranın büyümesi tabiki çizim deneyimimi rahatlattı. Ancak Apple Pencil 1 ve 2. Nesil arasında çok büyük bir çizim desteği farkı olduğunu söyleyemem. Belki tepki süresi ve şarj için manyetik yapışma gibi özellikler gelmiş. Fakat fırçaların ekranda verdiği deneyim ekranın büyümesi dışında çok farklı değil. Elbette hala dijital çizimin kağıt kalem deneyimini karşılayacak kadar iyi olması güç. Önemli bir nokta ortaya çıkan sonuç görsel çıktılarında bir kalite farkı seziliyor. Bu iPad Pro da daha güçlü bir grafik işlemci bulunuyor olmasından kaynaklanıyor.

**** Ayrıca kullanımımda farkettiğim pil performansının çok tatmin edici olamaması.ipad pro 4.nesil ipadin m1 işlemcili yeni modelinden bir önceki model. Bu nedenle içerisinde apple in eski işlemcisi ile kapasitenin en sonunu zorladığından her gün şarz etmek gerekti. Uzun süreli çizim yaptığımda da hızlı bir şekilde tükendiğini farkettim. Zorlayıcı işler sırasında pil performansı Apple standartları için biraz tereddüte neden olabilir. M1 işlemcili 2021 model yeni ipad prolar elbette daha pahalı. Ancak pil performansı konusunda daha iyi olabilir. Satın alma tercihinizde bunu gözönünde bulundurmalısınız.

iPad Pro ile çizdiğim deneme işlerin bir kısmını paylaşıyorum:

ÜRETTİĞİM DİJİTAL İÇERİKLER E-KİTAP MOBİL UYGULAMALARIN İNDİRME LİNKLERİ İÇİN:

YAYINDAKİ EKİTAPLARIMIZ

https://www.atolyepapirus.com/yayindaki-e-kitaplarim/


Https://www.atolyepapirus.com/ucretsiz-mobil-uygulamalar/

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir