Android ve ios platformları için mobil uygulamalar üretmekle ilginenler için,mobil cihazların özelliklerini kullanmak,uygulama içerisine reklam, push notifications,inn-app-purchase ve benzeri amaçlarla ,google ya da apple tarafından alt yapı ve scriptler sağlanıyor.
Adobe air ile uygulama geliştirenler, bu özellikleri kullanmak için, apple ve google tarafından sağlanan script ve eklentileri uygulama içerisinde, actionscript 3.0 şeklinde uygulayabileceği native extention eklentileri kullanmak zorundalar.
Bu eklentiler *.ane uzantılı dosyalar olarak hazırlanabiliyor.Bunun için Flash Builder ve adt aracı kullanılıyor bildiğim kadarı ile ve kodları dönüştürme işi profosyonel bir iş.
Bu nedenle bu ane dosyalarını hazır olarak sağlayan web siteleri var.Adobe air sistemini android ve ios altyapısına uyumlayan ara extentionları bu sitelerden belli ücretlerle alabiliyorsunuz.Bu eklentilerin ücretsiz olanları da mevcut.
Ancak hem android hem ios olarak bazı hizmetlerin ücretsiz versiyonunu bulmak zor.

Bu extentionların temin edilebileceği sitelerin linklerini veriyorum.
Kısaca sözetmek gerekirse;
Adobe air android tarafında 64 bit uygulama mecburiyeti geldi.Bu nedenle eski air sürümüne göre hazırlanmış extentionlar android için etkisini yitirdi.Bunların güncel sürümlerini edinmek gerekiyor.
MilkManGames ane üreten bir web sitesi.Ancak burada 64 bit desteğine uygun bir sürüm çıkmadı ve çıkmayacağı söyleniyor.

https://www.milkmanplugins.com/

milkmangames.com


MyFlashLabs yine adobe air için native extentionlar bulabileceğiniz zengin alternatifler sunan bir site.Burada ödemeler paypal ile yapılıyor.Türkiye’de paypal olmadığından ödemede sıkıntı yaşanabiliyor…

https://www.myflashlabs.com/

myflashlabs.com

Distriqt de yine air native extentions temin edilebilecek bir yer.Burada kredi kartınız ile de ödeme yapabiliyorsunuz.Ancak extention fiyatları myflashlabs’a göre biraz daha fazla.

http://distriqt.com/native-extensions

adobe air resmi sayfasında bulabileceğiniz extention linklerini de ekliyorum.Bu bölümde ücretsiz ane lerin bağlantıları da bulunuyor…

https://www.adobe.com/devnet/air/native-extensions-for-air.html

Bu kodların entegre edilmesi konusunda yardımlar genellikle github bağlantıları olarak dökümante edilmiş durumda.Actionscript kodlaması ve main.xml dosyasında yapılacak düzenlemeler açıklanıyor.

Başka bir blog yazısında görüşmek dileğiyle…

Visits: 11

2 thoughts on “Adobe Air için native extentions eklentileri sağlayan siteler”

  1. Merhaba. Sizin iyi şeyler yaptığınızı görüyorum ve çabanızı takdir da ediyorum. Ama Android artık 64 bit olamayan uygulamaları kabul etmiyor ve MilkManGames de 64 desteği vermeyecekse neden sitenizde yer verdinizki ? Boşuna verilecek bir para, çöpe atılan bir para. Haksız mıyım ?

    1. milkman ane’leri android için ağustos 2020 ye kadar kullanılabilir ve apple ios için de hala geçerli…Gündemden kalkarsa yazıyı yayından kaldırabilirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir