Apple ios uygulama hazırlayan geliştiricilerden Admob reklamları kullananların, ios 14+ le birlikte gelecek AppTrackingTransparency(ATT) framework’ü ile ,Uygulamalarını kullanan kullanıcılara kişiye özel reklam sunumu için izinler ayarlamaları gerekecek.

Bu konu Google Admob tarafından bildirildiğinde bir yazı yazmıştım.Google yeni bir açıklama ile bu izin ayarlarına geçiş için IDFA başlığı ile verilen eklentinin uygulama içine eklenmesini öneriyor ve bunun için öncelikle belli test kullanıcıları ile eklentiyi deneminizi tavsiye ediyor.
Bu eklenti ile birlikte main xml ya da info.blist dosyanıza bazı keyler eklemeniz gerekiyor.
Adobe air ile ios uygulama geliştirenler için;
bu eklentinin ios 14+ için gerekli frameworkleri Adobe air sdk içerisine yakın zamanda entegre edilecek.
Bu konu Adobe air github sayfalarında tartışılmış:
https://github.com/Gamua/Adobe-Runtime-Support/issues/479

Aynı tartışmada bu eklenti için yayınlanmış ücretsiz bir disqrict native extension ane’si belirtilmiş.
https://airnativeextensions.github.io/tutorials/ios-sdk-custom

Ben bu ane yi kullanarak IDFA eklentisini ios uygulamalarıma entegre etmeye çalıştım.Ancak Adobe air sdk son sürümü henüz ATT frameworklerini desteklemiyor.Bu izinlerin uygulama içine entegre edilmesi sırasında karşıma çıkan sorunları bu yazının devamında EDİT’leyeceğim…Verdiğim linkten indirdiğim ane’yi bir ios uygulamamda denedim.Frameworkün eksik olduğunu bildiren bir uyarı aldım.Bir de uygulama main xml dosyası içerisinde google tarafından önerilen key leri tanımladım bu keyleri de tanımadı.
Daha sonra çıkacak Adobe air sdk larını bekliyorum.Bu sorunun giderileceği söylenmiş.Bir diğer sorun disqrict ane leri ile uygulamalarımda kullandığım myflashlabs ane lerinin uyumlu olup olmayacağı.Bunu da deneyip not edeğim.
Google bu konuda attığı bilgilendirmede yıl başına kadar Apple ios14+ için IDFA kurulumunun gerçekleitirilmesi gerektiğini ve Apple ın ek zaman verdiğini belirtmiş.3 aylık bir zaman daha var.Yeni sdk lar gelince bu konu çözüme kavuşacak.

Yeni bir blog notunda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir