Adobe air ile android app bundle oluşturma işlemi

Adobe air ile android app bundle oluşturma işlemi

Adobe air sdk HARMAN tarafından bugün yeni sürümü duyuruldu…Bu sürümde (adobe air sdk 33.0.2.315) Adobe air android için paketleme işleminde, Google Play Consolda uygulama apk dosyalarının eklenmesinden sonra ortaya çıkan uyarıyı giderebileceğiniz, çözüm konusunda bir gelişme eklenmiş. Android app bundle *.aab uzantılı sıkıştırılmış paketleme işlemi için şimdilik adt aracı ile bir çıktı elde edebiliyorsunuz.
Bu işlemi deneyerek bir uygulamamı paketledim ve Google Play’e yükledim..Paket yükleme ve paylaşma sırasında sorun olmadı.Ancak Uygulama Google tarafından incelemede ve bir sorun olup olmadığını inceleme tamamlanınca göreceğim.
Şimdilik adobe air android app bundle paketlemenin Adobe Animate ara yüzünde bir bağlantısı yok..Fakat yeni sürümde eklenebileceği belirtilmiş.

Adobe air adt aracı ile android app bundle paketleme işlemi daha önce anlattığım adt ile apk paketleme işlemine çok benziyor.Sadece -arch verisi eklemiyorsunuz ve giriş ve çıkış dosya uzantilarını apk yerine aab olarak ayarlıyorsunuz…
Çıktı içine ane uzantılı native extention klasörünüzü eklerseniz burada ane ler için birer warning alabilirsiniz..Bunun nedeni anelerin Android işletim sistemin arm olmayan işlemciler için x86 için oluşturulan apk için geçerli bir uyarı olabiliyor..Ancak armv7 ve armv8 için otomatik olarak apk paketleme app bundle içine yerleştiriliyor.

Sonuçta biraz bekleyince uygulamamız aab uzantılı bir paketleme ile hazırlanıyor..Google Play Console’da bu paketi apk yüklediğiniz gibi yükleyip yayına sunabiliyorsunuz..

Ancak önemli bir not:Uygulamanızın aab içine paketlenmeden önce bir cihazda test etmeniz gerekirse yine apk oluşturma yöntemi ile denemelisiniz..Uygulamanızın son şeklini aldığından emin olunca oluşan swf dosyasını adt aracı ile aab olarak paketlemelisiniz…

aab uzantılı dosyaların bir cihazda test edilmesi için java derleyici içeren android geliştirici sayfalarından linklerini bulabileceğiniz bir bundle derleyici kullanmanız öneriliyor.

Daha ayrıntılı bir yazı hazırladım bu konuda…
Alttaki bağlantı ile ulaşabilirsiniz…

Adobe aid sdk son sürümü indirebileceğiniz linkleri ilgili yazılarımda bulabilirsiniz:

5 thoughts on “Adobe air ile android app bundle oluşturma işlemi”

  1. iyi çalışmalar.aab olarak paketleme yaparken adobe air sdk lib klasörü altındaki adt.config adlı dosyada düzenleme yapmanız gerekiyor.bundan daha güncel yapmanız gerekenleri anlattığım bir yazım var:
   https://atolyepapirus.com/adobe-animate-ile-andoid-aab-guncelleme/

   gerekli düzenlemeleri buradaki gibi yapıp direkt Adobe Animate ile aab oluşturabilirsiniz.
   adt aracını kullanmak için yine gereken işlemler aynı makalede daha güncel şekilde ele alınıyor..kolay gelsin..

   1. Zaten Adobe Animate ile işlem yapıyorsanız işletim sistemi root dil ayarının İngilizce olduğundan emin olun…
    yani Windows kullanıyorsanız İngilizce bir sürüm olmalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir