Adobe Air IOS sertifika sorunları

Adobe Air IOS sertifika sorunları …Adobe air HARMAN sdk’sını kullanarak IOS ve Android uygulamalar hazırlıyorum.Adobe Animate ile hazırladığım uygulamaları compile ediyorum ve yayınlıyorum.
Apple, IOS için yeni güncellemeler ve politikalarla, Adobe air sdk ile ios uygulama geliştiren geliştiricilerin işini her defasında zorlaştırıyor.

Adobe Air IOS sertifika sorunları


Adobe air sdk 33.1.1.406 numaralı son sürümü uygulama güncellemelerimde denedim.
Benim bir mac os cihazım yok.Sanal olarak mac os catalina kurarak windows pc üzerinden ios uygulamalarımı gönderiyorum.
Sanal catalina içerisine Adobe Animate’in son sürümünü kurup bu sistem içinden de air sdk nın son sürümü ile ios ipa formatında uygulamarımı güncellemek istedim.Ancak Sanal mac os içerisinde compiling sırasında Animate çöküyor ve birden kapanıyor.Bunun sebebini araştırıyorum bu bir yana…
Windows üzerinden de Animate ile ios ipa çıktıları alıp Apple connect’e yollamak istediğimde kullandığım sertifikaların kabul edilmediğini belirten uyarılarla karşılaştım ve son sdk’lara güncelleme yapamadım.Bu da Admob gelirlerimde ios tarafında gelir kayıplarına yol açıyor.

Adobe Air teknolojisi, Flash uygulamaların sistemlerden kaldırılmasından sonra hala actionscript 3.0 kullanarak uygulama hazırlamada bir alternatif sunmaya devam ediyor.Fakat ios tarafında bu sistemin desteği resmi olarak sağlanmıyor.Apple flash’ın bitirilmesinde etkin bir rol oynamıştı.Bu nedenle air teknolojisine de destek vermemesi doğal.
Air sdk’yı geliştiren ekip, destek forumlarından öğrendiğim kadarı ile apple’ın kod imzalama sistemlerini her güncellemeden sonra, tersine mühendislikle çözerek air sdk içerisine adapte ediyorlar.Yani bir çeşit kod kırma işlemi uyguluyorlar.Bu apple tarafından hoş görülmezse bundan sonrasında air sdk ile ios uygulama geliştirmek oldukça zor olacak.
Apple developer olmak için senelik 99 dolarlık bir bedel de ödemekte olduğumuzu düşünüce,IOS tarafında uygulamalarınızı tutmanın çok geçerli bir sebebi kalmayabilir.
Google Adwords reklam verenleri de Apple’ın reklamlara getirdiği kural ve kısıtlamalardan sonra reklam yatırımlarını android tarafında yoğunlaştırmış bulunuyorlar.
Gerçekten 2 -3 haftadır Apple ios tarafındaki uygulamarımda ciddi reklam geliri kayıplarım var.
Apple air ile geliştirilmiş uygulamalar konusunda daha fazla set çekerse ve yeni güncellemeler sonrası,uygulamalarımı güncelleyemezsem Apple developer hesabımı askıya alabilirim.
Sanal mac os sistemleri ile uygulama hazırlamak da sıkıntılı olmuş gibi ve bugün sırf ios tarafına uygulama geliştirmek için bir mac book almaya kalkmak hiç akıllıca gelmiyor.
Bu konu bu yıl netleşecek.Adobe air’in geleceği belirsizliğini koruyor gibi görünüyor.

KONU HAKKINDAKİ TARTIŞMALARI VERECEĞİM LİNKTE BULABİLİRSİNİZ:

https://github.com/Gamua/Adobe-Runtime-Support/issues/511

ADOBE AİR İLE İLGİLİ DAHA FAZLA YAZIM İÇİN:

https://atolyepapirus.com/category/air/

Yeni bir yazıda görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir