Adobe Air sdk 33.1.1.713 sürümü hakkında

Adobe Air Harman Aralık 2021 itibarı ile yeni bir sdk yayınladı.Adobe Animate ile bu son sürümü test ettim.

ADOBE Air harman, sdk ile uygulamalarından 50 K usd ‘ye kadar gelir edenler için sdk’yı ücretsiz olarak kullanma imkanı veriyor.Ancak uygulamanızın açılış ekranına harman logolu bir splash imajı ekliyor.Ben uygulamalarımdan bu kadar gelir elde etmediğim halde, sdk’yı Basic tier olarak 199 dolarlık bir lisans ücretini ödeyerek kullanıyordum.Fakat bu yıl Doların artması ile giderlerimi kısmaya karar verdim.Yeniden Air sdk yı free versiyonu ile kullanacağım.

Adobe Air sdk 33.1.1.713 sürümü hakkında

Bu nedenle sdk yı lisans anahtarı eklemeden android ve iOS için bir kaç uygulamam ile test etmek istedim.

Myflashlabs üzerinden temin ettiğim ane ler eklenmiş olarak bu sdk ile compiling yaptım. Bu arada Myflashlabs şu anda yeni native extension sürümleri üretmeyi durdurdu. Ben hala en son yayınlanmış sürümleri kullanıyorum.bunlar şimdilik hala iş görüyor.Yeni güncellemeler gerekirse disqrict üzerinden temin etmem gerekecek.
Bu da yıllık abonelik bedelleri ile ve elbette dolarla. Bu durumda ya ücretsiz alternatif ane ler bulacağım ya da Adobe Air ile uygulama geliştirme sürecimi askıya alıp uygulamalarımı başka bir platforma taşıyacağım. Bu bir sene içinde netleşecek.

ANDROİD İÇİN;

Uygulamalarımı son Air sdk ile test ettiğimde karşılaştığım durumlar şöyle:

uygulamamı Air sdk son sürüm ile apk olarak Adobe animate aracılığı ile test ederken adt.config içinden android sdk ve Java Home yollarını tanımlamamı isteyen hatalar aldım.bu yolları tanımladım ancak Java sdk için yine hata verdi. Bu sdk sürümünde Java jdk 17.0.2 nolu en son Java sdk sürümünü kurup yolunu tanımlamak gerekiyor. Uygulamanızı Apk olarak animate üzerinden cihazınıza kurup denemek isterseniz adt.config içinden Create app bundle seçeneğini deaktif yapmamız gerekiyor.
Android cihazda splash screen ve kendi luncher imajlarım sırasıyla açıldıktan sonra 2 3 saniye içinde uygulama ekranı geldi.

Banner reklamların çıkmamasını istediğim bölümlerde reklamın visible değerini false olarak ayarlıyorum.Ancak reklamın görünmez olduğu yerlerde bannerın olduğu bölüm beyaz olarak kalıyordu.bu durum free versiyonda böyle oluyor.lisanslı kullanırken bu durum olmuyor.Ben de reklamın görünmez olduğu bölümlerde reklamın konumunu ekranın dışına ayarlayarak bu sorunu giderebildim..

EDİT:(18 ARALIK 2021): lisanslı ya da lisanssız kullanımım sırasında test ettiğimde karşıma çıkan bir durum da Android 9 öncesi cihazlarda uygulama içerisinde kullandığım web siteme bağlı server için güvenli değildir şeklinde bir pop up mesaj uygulama açıldığında beliriyor.Web sitem için ssl kullanıyorum ve içerikteki bağlantılar htts uzantılı. buna rağmen Kullanıcının servera onay vermesi isteniyor.Bunun nedenini araştırıyorum.Bilgi almak için HARMAN support bölümüne soru bıraktım henüz cevaplanmadı…

EDİT:(19 ARALIK 2021): Adobe air support bölümünden ve kullandığım sunucunun yardım bölümünden yazışmalarım sonucunda air sdk nın verdiği uyarının hosting hesabımda kullandığım ücretsiz SSL in yeterli olmaması nedeni ile olacağı söylendi.Ben de ücretli SSL satın aldım.kurulum sonrası air sdk bu sürümünde yine aynı sertifika hatasını aldım.yani kullandığım sunucunun SSL sertifikasından kaynaklanmıyor.Bu durum air sdk nın bu sürümündeki bir sorun olmalı.bir sonraki sürümü bekliyorum.umarım sorun giderilir.

EDİT:(20 ARALIK 2021): Android tarafında bazı cihazlarımda aldığım güvenlik uyarısı mesajının nedenini çözdüm.Elimde bulunan Android cihazlardan bazıları kullnadığım ücretli Google Works şirket hesabına kayıtlı.Hata özellikle bu cihazlarda ortaya çıkıyor.Cihazlardan birini google works hesabımdan kaldırdım ve uygulamamı yeniden test ettim ve uyarı kayboldu.Bu durum sadece google workse kayıtlı cihazları kapsıyor. Normal kullanıcılar için böyle bir sıkıntı yok.Adobe Air sertifikalarında sıkıntı yok.
**Konu ile ilgili Adobe Air Harman support bölümünde açtığım tartışmaya bakmak isterseniz:https://github.com/airsdk/Adobe-Runtime-Support/discussions/1475

İOS İÇİN,

iOS için test ederken yeni tanımladığım iOS distrubition sertifikası ve provizyonu ile Animate ile compile ettim ve başarılı oldu.mac os içinden transporter aracı ile Apple Connecte gönderdim test ettiğimde harman splash imajı yerine bir beyaz ekrandan sonra uygulamalar sorunsuz çalıştı.free versiyon Apple sertifika imzalarını başarılı bir şekilde attı.

Adobe Air harman sdk ücretsiz ve kaliteli ane’ ler çoğalırsa gelecek vadedebilir. Ücretli sunulan reklam ane lerinize ödeyeceğiniz yıllık miktar AdMob ile o kadar gelir getirmezse bir anlamı kalmıyor.ve benim AdMob gelirlerim çok düştü…

SONUÇ:


Adobe Air harman en son sdk birçok sorunu aşmış Java jdk son sürümü ile uyumlu ve kolay kullanımı ile ilerleme katetmiş.android play assests delivery olarak 150 MB dan büyük uygulamalar hazırlamanızı sağlayacak eklenti de hazırlık aşamasında.yakın zamanda bu eklenti aktif olduğunda geliştiriciler için kolaylıklar sağlayan bir araç olmayı sürdürecek.

Ancak ane desteğinin uygun fiyatlı alternatiflerinin çoğalması gerek, yoksa amatör developerlar için uygun olamayacak.Ya da ane yazma konusunda ayrıntılı dökümanlar sunmaları gerekir…

ADOBE AİR HAKKINDA DAHA FAZLA YAZIM İÇİN:

https://atolyepapirus.com/category/air/


ADOBE AİR HARMAN SDK YI İNDİRMEK VE AYRINTILI DESTEK SAYFALARINI ZİYARET ETMEK İSTERSENİZ:

https://airsdk.harman.com/download

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir