AIO SEO eklentisi ve sitemin son durumu

Blog sitemde windows server üzerinde wordpress ile yayın yapıyorum.Wordpress sitelerde seo eklentileri artık bir zorunluluk.
2 yıl önce All in One seo eklentisini bloguma kurarak hizmet almaya başladım.Free versiyonunda sitemde ciddi trafik artışları oldu.Google organik trafiğim iyi bir duruma gelmişti.


Bu yıl biterken AIO SEO yeni birkaç güncelleme çıkardı ve arayüz setting panellerini değiştirdi.Sitemap ve robots.txt oluşturmak için geliştirilmiş araçlar ekledi.
Ben de seo eklentisinde yıl sonu indirim kampanyalarını da değerlendirerek basic sürümü için ödeme yaparak pro versiyonuna geçtim.


Yaklaşık 10 gün oldu.Ama blog sitemin AIOSEO son sürümlerine geçtikten sonra trafiği çok fazla düşüşe geçti.Google Search console’dan izlediğim organik trafik son 2 yıldır olanın çok gerisine indi.Bu durum seo ayarları ile ilgili büyük ihtimalle.
AIO SEO eklendisi destek hizmeti ile tamasa geçtim.Mail trafiği covid ve yılsonu nedeniyle oldukça yavaş.Bir yetkili seo ayarlamalarını yapmaları için wordpress ve ftp hesaplarıma ulaşmalarını sağlayacak bilgiler girebileceğim bir link verdi.SEO hizmeti destek servisine gerekli bilgileri sağladım.Bekliyorum…


SEO eklentisi son sürümünde gelen sitemap ve robots.txt araçlarını kullanamıyorum.Bunun yerine başka bir stemap eklentisi kullanıyorum ve robots.txt dosyasını fiziksel olarak ekledim.Bu şekilde seo araçları sanırım sitemap ve robots text ayarlarını tam kullanamıyor.Eklentinin Otomatik sitemap oluşturucusu ve dinamik robots.txt oluşturucusunda windows temp dosyasına güncelleme yapılamıyor.Bu hosting ayarlarından da kaynaklanıyor olabilir.

Hosting firması ile görüşmemde yazılım desteği sağlayamadıklarını ve linux sunucuların wordpress için daha uygun olduğunu söylediler.Ben windows üzerinden worpress kullanımında şimdiye kadar sıkıntı yaşamadım ve yeni bir sunucu değişikliği yapmak istemiyorum.


Bu durum linux ile de ilgili değil hosting sunucu ayarları sitenin üst dizinlerinde yazma izinlerini kısıtlıyor bu da güvenlik gerekçesi ile elbette.


AIOSEO eklentsi önceki sürümlerinde daha önce kullanığım ek sitemap eklentisi ile uyumlu çalışıyordu.Son güncelleme nedense bunu yapmıyor gibi.Bir müddet daha bekleyip blogumun trafiğini gözleyeceğim.Destek hizmetinden ne cevap vereceklerine bakarak yoluma devam edeceğim.


YOAST SEO eklentisini ise alternatif olarak denemek istedim ancak bu eklentiyi bloguma kuramadım.temadan kaynaklanan sorunlar da olabilir.Pek çok sebep var.Tema değiştirdiğimde de çok ciddi veri kayıplarım oluyor.Bu durumu çözmeye çalışıyorum.
Yeni yıl gelirken herkese mutlu bir 2021 dilerim…

EDİT(2 ocak 2021):Sitemin son durumunu yeniden değerlendiriyorum.AIO SEO eklentisinin pro versiyonunu kurduktan sonra hala çok ciddi bir trafik artışı ve organik trafik gelişmesi olmadı.Ancak bu durumun nedeni direkt seo eklentisi olmayabilir.Makalelerin direkt linklerinin google arama sonuçlarına eklenmesi seo eklentisinin sağladığı bir şey değil.Bunu tespit ettim.Google makalelerin direkt arama sonuçlarında çıkmasına kendilerinin karar verdiğini ve bu konuda sitenin kendi çabası ile bir şey yapamayacağını açıklıyor.Blog sitemde en çok aranan organik aramalar test hazırlama sayfalarına verilen bağlantılardı.Test hazırlama kelmesinin son 10 gündür çok aranmadığını görüyorum.Bu okulların kapalı olması ve öğretmenlerin pasif konuma geçmesi nedeniyle de olabilir.
Yine de takip ediyorum…

EDİT(6 OCAK 2021): Blog sitemin seo çalışmalarında
gelişmeler oldu.AIO SEO eklentisi destek taleplerim cevaplandı.
Destek için robots.txt dosyasını iis ayarlarında yazma izni yapılması gerektiğini belirtmişler.bir de google aramalarında makalelerimin indexlenmediğini söylemiştim.Bunun için de wordpress kalıcı bağlantı ayarlarından kullanıcı dostu url düzenlemelerini seçebileceğim ve xml ayarlarını aktif etmem belirtilmiş…
Denilenleri bugün uyguladım.sitemap xml dosyasını ve dinamik robots text ayarlarını seo eklentisi araçları ile tanımladım ve başarılı oldu.Site url’lerini de yazı başlıkları uzantısı olacak şekilde güncelledim.Bu yeni ayarlarla sitemin trafiğini yine takip edeceğim.Kıpırdanma var gibi görünüyor.Bakalım pro versiyona geçtiğime değecek mi?

EDİT(25 Ocak 2021):Seo eklentisinin son ayarlamalarını bir iki haftalık performans ile belirledim.Blog sitemin organik arama ağı trafiği seo sitemap ve robots txt ekledikten sonra yavaş yavaş toparlanmaya başladı.İlk ayarlama sonrası belli bir yükselme elde etmiştim sonra amp ayarlarını da dahil etmeyi denedim.bu trafiğin düşmesine neden oldu.

search console 25 Ocak 2021 blog sitemin organik trafiği

Amp eklentisinin çalışması için sitemin HTTPS kullanması öneriliyor.HTTPS sistemini WordPress blog sitemi Windows sunucuda çalıştırdığım için hatasız kullanmam mümkün olmadı.Amp den yine vazgeçtim.sitenin trafiği yine normal şekilde yükselmeye başladı.şu anda yeniden takip ediyorum.AIO SEO eklentisi işini yapıyor görünüyor…bir hafta daha gözleyeceğim…

WORDPRESS HAKKINDA DAHA FAZLA tMAKALEM İÇİN:
https://atolyepapirus.com/?cat=249

AIO SEO eklentisi HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN:
https://tr.wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir