Android için 64 bit zorunluluğu geliyor

Android platformu için mobil uygulama geliştirenler sıklıkla sdk ve politika güncellemeleri ile karşılaşırlar.
Ben de android için uzun süredir uygulamalar hazırlıyorum.Son gelen bir maille Ağustos 2019 ‘a kadar tüm android uygulamaların 64 bit versiyonlarını yüklememiz gerektiği bildirildi.
Bu tarihten sonra 64 bit sürümüne geçmemiş uygulamalar mağazadan kaldırılabilir.
Yeni sdk ları android uygulamalara adapte etmek çok büyük bir problem olmasa gerek.Ancak benim gibi Adobe Animate üzerinden dolaylı bir uygulama üretme aracınız varsa, bu sdk ların uyumlanması için ilgili firmaların güncellemelerine ihtiyaç duyuyorsunuz…
Adobe Air android için sdk larında 64 bit uyumlu bir sürüm henüz yayınlamadı.Dolayısı ile uygulamarımı güncelleyerek Ağustostan önce hazır etmem için henüz bir çabaya giremiyorum.
Bu durum Google tarafından 2 yıl önce bildirilmesine rağmen Adobe Air tarafından bu uyumlanmanın olup olmayacağını belirten bir açıklama da yok.
Adobe forumlarında tartışmalarda da herhangi bir Adobe yetkilisinden bir yanıt gelmedi..
Adobe un Animate için yeni ve son durumu kapsayan bir sdk yı Ağustostan önce çıkaracağını düşünüyorum.
Yine de kafama takılan bir sorun da kullandığım native extentions kodlarının yani reklam entegrastonu ve uygulama takibi için kullandığım ek kodların yeni çıkacak 64 bit uyumlu air sdk sı ile uyumlu çalışıp çalışmayacağı.
Adobe un bu gecikmeleri ve bu denli dolaylı yollardan androide uyumlandırılabilmesi yüzünden uygulamalarımı saf android alt yapısı ile kodlamayı düşünsem de bu ortamlarda animate programına özgü olarak kullandığım pek çok durumu aynı şekilde taşıyamayabilirim.Bir de aynı esneklik ve görsellikte olması çok mümkün değil.
Oyun geliştirmede Unity alternatif olarak kullanılabilecek bir program.Unity için de aynı dolaylı kodlama söz konusu.Ancak ağustosta zorunlu kılınan 64 bit durumu unity çin 2020 yılına dek ertelenmiş bir anlaşma ile…
Adobe için böyle birşey gündemde değil.Haziran ayında adobe air için yeni bir sdk nın yayınlanacağı söyleniyor.Umarım 64 bit sorununu çözmüş olurlar….

*Apple developer hesabımdaki soruşturmadan sonra böyle bir durumla karşılaşmak hevesimi oldukça kırıyor.
Yeniliklere adapte olamayacağım zamanların geleceğini düşünüyordum.Ancak bu kadar erken de pes etmek istemiyorum….

ADOBE AİR HAKKINDA DAHA FAZLA MAKALE İÇİN:

https://atolyepapirus.com/category/air/

Üretmeyi sürdüreceğim…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir