NO WAR !
Şubatı bitirirken Dünya gündemi biranda Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile doldu.
Bu durum özellikle her iki ülke ile de kültürel ve ekonomik bağlantısı olan Türkiye için maalesef çok iyi olmayacak.

no war!!!


Türkiye pandemi ve dolar kuru düzenlemeleri nedeniyle ekonomik anlamda zor bir süreçten geçiyordu.Bu savaşla birlikte Rusya ile olan ilişkilerimizde sıkıntılar olabilecek gibi görünüyor.Daha şimdiden petrol zamları ve dolar kurunda yükselmeler başladı.
Türkiye’nin en önemli geliri turizm sektöründen geliyor ; Rus Turistler bunun önemli bir kısmını oluşturuyor.Bu yıl Turizmden beklentimiz yüksekti ancak bu konuda da belirsizlikler meydana geldi.
Savaş bir insanlık suçu!!! Kendini savunmak için savaşmıyorsan savaş bir cinayetten farksız!!
Bunu Dünya 1. ve 2. Dünya Savaşında, 90’larda Kosova’da çok acı şekilde yaşadı.Bu konuda sanatçılar sayısız eserlerle savaşın insanlık için ne kadar büyük bir felaket olduğunu dile getirdiler.
Maalesef Dünya’yı yöneten güçler özellikle ekonomisi güçlü ülkeler, aralarındaki pazar rekabetini kapitalizmin acımasızlığında savaşa kadar sürüklüyorlar.Bu Savaş, NATO tarafında özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin davranışı savaşa iştirak etmek olursa 3. Dünya savaşının çıkmasına neden olabilir.
Teknolojinin başdöndürücü gelişimi Çin-Rusya ve Amerika-İngiltere-BatıAvrupa arasında oluşan ekonomik rekabetin daha da belirginleşmesine neden oldu.Aslında uzmanlar bir büyük savaşın kaçınılmaz olduğunu da öngörüyorlardı.
Şu bir gerçek ki böyle bir Savaşın kazananı olmayacak…
Masum insanlar ölecek.Dünya kaosa sürüklenecek.Nükleer savaşa evrilirse gelecek çok karanlık görünüyor….
Bu işin çok büyümemesini diliyorum.Rus ordusunun Ukrayna ‘da sivil hedeflere hastanelere saldırması kabul edilemez.!!
Atatürk’ün Dünya insanlığına miras bıraktığı düşüncelerinin ne kadar geçerli ve evrensel değerler taşıdığı bir kez daha anlaşıldı.!!!
“YURTTA BARIŞ! DÜNYADA BARIŞ!!”

Son Çalışmalarım Hakkında:

Ben de Bunca karanlık gündem içinde kendi kabuğumdaki çalışmalarıma devam etmeye çalışıyorum.Şu sıra elimde aktif bir iş yok.
Eğer bu süreçte yeni işler almaya devam edersem, ekonomik açıdan masraflarımın arttığı bir süreç olacağından bunu hesaba katmam gerekecek.
Yaratıcılığımın ve çalışma sistemimin ürettiğim dijital çalışmaları sürdürmemi sağlayabilmesi, moral motivasyonumun iyi olmasına bağlı.
Dünya’daki Savaş ortamı ülkemizdeki sıkıntılı gündemi bir süre geride bıraktı…
Sosyal içerik üreticiliği için 1 ocak 2022’den itibaren geçerli olan son yasaya göre vergi düzenlemesi geldi.Bankalardan açılacak özel bir hesap ile bu alanda elde edilen Google gelirleri otomatik olarak yüzde 15 oranında vergi kesilerek alınacaktı.
Bu konuda yayınlanan tebliğe göre vergi dairesinden istisna belgesi alınması ve ticari mükellefiyet açılması sözkonusu …Ancak bu alanda az kazancı olan youtuber ve sosyal içerik üreticileri için durum netleşmedi.Çünkü İstisna belgesi alanların birçoğuna aylık ödenecek 1750TL minimum bağkur ödemesi çıkıyor. Ayda 100TL hatta 50 TL kazanan binlerce içerik üretici yarı yolda kaldı.Bu bağkuru ödemek zorunda olmak içeriklerden gelen kazancı anlamsız kıldı.
Bu konuda SGK için bir bağkur istisnası getirilmesini umuyoruz.Bu durumda olan arkadaşlar için gelirlerini Adsense’de bekletmeye devam etmelerini öneriyorum…

Yeni bir blog notunda görüşmek üzere…

ÜRETTİĞİM DİJİTAL KİTAP VE MOBİL UYGULAMALARA ALTTAKİ LİNKLERDEN ULAŞABİLİRSİNİZ:

https://atolyepapirus.com/yayindaki-e-kitaplarim/

https://atolyepapirus.com/ucretsiz-mobil-uygulamalar/

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir