Freelance çalışmanın zorlukları .
Pandeminin başından beri evden dijital üretimler yaparak isteyenlere işler üretiyorum.
Kendi yaptığım dijital çocuk kitapları ve mobil eğitim uygulamaları dışında, sosyal medya ve internet üzerinden tanıştığım birçok yazar için çocuk kitapları resimledim bu süreçte.

Karşıma çıkan insanlar çoğunlukla olumlu kişilikte idi. Ancak ara sıra karşılaştığım olumsuzluklar da oluyor.
Freelancer olarak kendi çabanızla birşeyler üretiyorsanız ve bu yolla kazanç elde ediyorsanız,ilk görünüşte bu evden çalıştığınız için birçok kişiye cazip görünüyor. Sanki stresi daha az bir iş şekli gibi görünebiliyor.

Fakat freelancerlık gerçekten çok da stressiz ve keyifli bir iş şekli değil. Tam tersine tek başınıza herşey ile ilgilendiğiniz için çok daha stresli olabiliyor.

Bu çalışma şeklini yürütmek isteyenler için kendi tecrübelerimle ufak bazı tespitlerimi paylaşmak
istiyorrum.

Benim yaptığım iş çocuk kitapları resimleme. Bu konuda internet üzerinden çizimle ilgili talepler almak için çeşitli platformlara üye oldum (Armut.com,Bionluk.com vs) Bu kanallardan iletişim kurduğum kişilerle ya da sosyal medya üzerinden beni bulanlarla çalışmalarım oldu.

Başlangıçta tutarlı bir iletişim kurmak önemli.Kendinizi ve portfolyonuzu çok iyi tanıtmanız gerekiyor. Yapabileceklerinizi ve sınırlılıklarınızı iyi bilmelisiniz. Kendinizi tanımak için bir iki iş aldıktan sonra sisteminizi oturtuyorsunuz.

Karşılaştığım en önemli sorunlardan biri iş talep eden kişinin bir örnek görsel hazırlanmasını istemesi ve çizimi özenle hazırlamanızdan sonra işi reddetmesi oluyor. Bu sorunu çömek için taslak çizimler için de bir ön ödeme talep etmek zorunda kaldım.

İş ile ilgili bilgi edinip bir maliyet çıkardıktan sonra talep sahibine bunu bildirdikten sonra işin yüzde 20’lik kısmını peşin istemek bu sorunu çözebiliyor. Bunu ayrıntılı bir şekilde anlatmanız gerekiyor karşı tarafa.Fakat yine de iş yoğunluğu olduğunda bazen ön çizimleri ödeme almadan hazırlayabildiğim oluyor. Bu durumda emek ve çabanızın değerini anlamayan bir kişi ise karşınızdaki bir anda işi reddedip sizi yarı yolda bırakabiliyor. Son işlerimden birinde böyle bir durumla karşılaştım. 5 adet fabl için 4 er tane toplam 20 adet A4 boyutunda renkli çizim isteyen bir talep sahibine güven duyarak istediği örnek görseli hiçbir ücret talep etmeden hazırladım.
Emek, fikir ve tasarım bilgilerimi kullanarak istediği görseli çizdim. Fakat oldukça da uygun bir fiyatla anlaştığımız halde işin devamını bana vermekten vazgeçti.

Freelance çalışmanın zorlukları
Kabul edilmeyen 1 günlük emekle hazırladığım fabl görseli…

Elbette benimle birlikte teklif veren diğer kişilerden birini de tercih etmiş olabilir ancak çizim yaptırıp emeğimi boşa götürmesi hoş değil. Aslında iş ahlakını bilen biri olsa ön çizim için de ücret ödemeyi teklif etmesi gerekir. Ama maalesef Türkiye burası.

Dijital araçların çizim yapanlara kolaylık sağladığı muhakkak; ancak bu harcadığınız fikir ve emek durumunu değiştirmiyor.

Özellikle benim gibi evinden teknolojik araçlarla sanatsal üretim yaparak gelir elde edenlere en önemli tavsiyem, emeğinizi küçümsemeyin. Yaptığınız her çalışmanın bir karşılığı olması gerekir. Buna kıymet vermeyen kişilerle zaten iş yapmazsanız bir şey kaybetmezsiniz.

Freelancer çalışma tek gelir kaynağınız ise yeni bir iş bulamama ve iş alamama hali oldukça sıkıntılı olabilir. Ben ailemin desteğini alıyor olmasam tek kaynağım bu çizim işleri olsa, bu durumda iş seçme şansım olmayabilir ve iş almak için yaptığım masrafları da düşünürsek çok çok zor , stresli bir çalışma şekli olcağı gerçeğini görüyorum.

Yazılım geliştirenler için de benzer bir durum olabilir. Evden yapılan çalışma avantajlarının yanında birçok olumsuzluk da getiriyor. Yine de imkanı olanlar için bu şekilde de olsa bir şeyler üretmek ve gelir elde etmek alternatif yollardan biri.

Fikir ve emeğinizle çalışıyorsanız yine de yılmamanızı öneriyorum. İnsanlar giderek bu yolla çalışanlara ulaşmanın yollarını buluyor. Küçük de olsa pastadan payınızı alabiliyorsunuz. Tabi bu kategorilerde bu tarz işler yapanlar çoğaldıkça talep edenlerin sizi bulması da daha zor oluyor.

Gelecek ne getirecek merak ediyorum. Yeni işler kovalamaya devam edeceğim.

Siz de freelancer olarak iş yapmak istiyorsanız bionluk sizin için iyi bir başlangıç olabilir:

https://bionluk.com

Ya da Armut üzerinden de işler bulabilirsiniz:

https://armut.com

ÇOCUK KİTABI RESİMLEME TALEPLERİNİZ İÇİN BENİMLE İLETİŞİM KURABİLİRSİNİZ..BİLGİ İÇİN:

https://atolyepapirus.com/atolyepapirus-sanal-atolye/Loading

One thought on “Freelance çalışmanın zorlukları”

  1. Güzel bir paylaşım. Freelance için Türkçe bir karşılık bulmak iyi olurdu….

    İyi çalışmalar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir