Yazılım ve masaüstü yayıncılık

Yazılım ve masaüstü yayıncılık

Yazılım,tasarım,internet,mobil uygulama derken dijital dünyanın içinde kendimi bazen kaybediyorum.Çalışmalarım ve üretimlerim sanal dünyada olunca ben de sosyal olmayı erteliyorum.

Yalnız başıma ürettiğim ve bir ekibe dahil olamadığım için bir noktadan sonra kısır döngüler başlıyor.Elimdeki işleri bitirdikten sonra, yeni bir proje üretmek, yeni bir fikir bulmak ancak kendimi sosyal olarak beslememle mümkün oysaki…Bu internette sosyalleştiğimizi sandığımız sosyal medya ortamları belki de bizi doğamızdan daha da uzaklaştırıyor…
Ancak gelecek, bu dijitalleşmenin daha da yoğun bir şekilde dünya insanlarının hayatına gireceğini gösteriyor.
Yapay zeka pek çok mesleğin yerini alacak.İnsanlar için değişik pek çok alternetif meslekler belirecek ve günümüzün çocukları şu anda belli olmayan bu meslekleri yapacak.
Benim yaptığım masaüstü bireysel yayıncılık ve yazılım işi belki gelecekte şekil değiştirerek o zamanın gençlerinin daha da dijital araçlarla üretmesini sağlayacak.

Bir çok beceri edinmek, öğrenmeye açık olmak,farklı bir bilgiye ulaşmak için sanal dünyaya hakim olmak şart olacak..Çok hızlı giden bir teknoloji treni var ve bu tren durmadan bir yerinden tutunup takip etmek gerekiyor…

Yaptığım işlerin kendi potansiyellerim açısından sınırına yaklaştığımı düşünüyorum.Farklı bir yazılım aracı, farklı bir platform kullanmayı öğrenmek de yapacaklarım arasında olabilir.Bir yerden devam etmem gerekiyor.

Google Admob üzerinden reklam gelirleriyle bu işi yürütmek giderek zorlaşıyor benim için.Mayıs ayı itibariyle reklamlardan gelen rakamlar oldukça düştü.Uygulamalarımın genel kullanım, indirme sayıları sene ortalmasına göre azaldı.Bunu telafi etmek için ücret ödeyerek tanıtımlar yapmak işin ticari olarak zarar yönünde sürmesinden başka bir işe yaramıyor.
Bir uygulamayı ücretli hale getirip sunmak uygulamaının daha profosyonel bir alt yapı içermesini gerektiriyor.
Uygulamarımın sürekli çalışması için kullandığım hosting alt yapısı masrafları her yıl ek bir maliyet yüklüyor…
Yaklaşık 10 yıldır mobil uygulamalar yayınlıyorum ve hala bu benim için lüks bir hobiden öteye geçemedi.
Tabiki herşeyi bırakmak gibi bir çözüm aramıyorum..Sadece emeklerimin karşılığını alabileceğim bir platform gerekiyor…
Apple hesabımı incelemeye aldı.Muhtemelen de apple ile bundan sonra uygulama sunamayacağım.
Son hazırladığım oyun projemi ücretli bir platformda satış elde edebilecek şekilde sunmayı deneyeceğim.Bunun için oyunu pc ler için kullanılabilir hale getirmeye çalışıyorum.
Adobe Animate ile oyunun hareket ve butonlarını klavyeden kontrol etmeyi sağlayacak bir düzenleme yapıyorum.Kodların büyük bölümünü yeniden düzenlemem gerekiyor..
Oyunda karakter bir engele çarptıktan sonra klavye hala aktif ise çarpışma sonucu olacakları ayarlayan kodlar çalışmadan diğer ekrana geçiş sorunları oluştu.Bunu önlemek için klavye çağırıcı fonksiyonunu remove etmek gerekiyor.Ancak oyuna yeniden dönüldüğünde bu klavye fonksiyonunu yeniden aktif hale getirmek gerekiyor.Bunu yapmak için biraz uğraşmam gerekti.Çok fazla tuş kullanmak gerektiği için her biri için ayrı fonksiyon kullanmak ve bunları gerektiğinde kaldırıp, yeniden aktif etmek gerekiyor.
Kodlar uğraştırıcı oldu bu nedenle.

Eğer oyunu bu haliyle, PC’ler ve Laptoplar için, belki oyun konsolları için oynanır hale getirebilirsem, belli bir ücret ile satışını gerçekleştirebilirim.

Bu bir oyun satabilmek için ilk çabam olacak belki de yeni bir başlangıç.Daha iyisini yapabilmek için bir ateşleme…

Çok sayıda kişi uygulama ve oyun geliştirme kervanına dahil oluyor.Genç insanlar çok meraklı.Rekabet edilecek çok sayıda iş ortaya çıkıyor.Giderek küçülüyor pasta.Ama hala bu alanda açık var.

Belki daha basit ve popüler oyunlar ortaya çıkarmalıyım.

Fikir üretmek için biraz kitap okuyup kendimi yeniden hazırlamam gerekecek.
Bu yaz bir de stok imaj üretimi için her gün düzenli illustrasyonlar üretmeyi de planlıyorum.Bu alan da grafik üretmek ve farkedilir ürünler yapmak için önemli imkanlar sunuyor.

Stok imajları incelediğimde afiş tarzı grafik ögeler ağırlıklı örnekler gördüm.Tarzımı bu yönde geliştirerek ürettiğim görselleri satabilirim…Bunun için yine orjinal görsel konuları bulmam gerekecek…

Çalışıp üreten için hala birşeyler kazanabilecek imkanlar var.Daha çok çalışma zamanı…

İNTERNETTEN REKLAM YAYINCILIĞI HAKKINDA BAŞKA MAKALELERİMİ OKUMAK İSTERSENİZ:
https://atolyepapirus.com/category/reklam-yayinciligi/


İyi günler diliyorum…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir