Goolge Play Console transfer işlemleri …
Uzun süredir yeni bir makale yazamıyordum.Bu ara işlerim biraz yoğun gitti.Yeni bir masal kitabı daha resimledim.Kuzenimle çıkaracağımız yeni e-kitabımız için ayrıca çalışmalara devam ediyorum.Sevimli bir çocuk hikayesi daha gelecek.


Goolge Play Console transfer işlemleri


Google hesabımda hem e-kitap yayını hem mobil uygulama yayını yapıyorum.Farkında olmadan ya da bir bug sonucu google pay hesabımda iki ayrı ödeme profili açmışım.bu da Google ın uyarılarına takılmama neden oldu.Bu hesaplardan birini sildim.Fakat sildiğim hesap google play developer console hesabıma bağlı hesapmış ve uygulama içi ödeme alma özelliklerimi kaybettim.


Google yardım bölümünden e-mail yolu ile bilgi aldım.google ödeme servisine yönlendirildim ve yardım almaya devam ettim.Gerekli bilgileri sağladığımda, ödeme profilimi geri almamamın tek yolunun yeni bir google play developer hesabı açmam ve tüm uygulamalarımı oraya transfer etmem gerektiği oldu.


Böylece uygulmalarımı transfer etme sürecine girdim.Şanslıyım Google için ikinci bir hesap kullanıyorum.Zaten kullandığım Admob ve Adsense hesaplarım bu ikinci hesabım üzerinde idi.Bu durumda Google Play Console hesabımı oraya taşımam kolay oldu.Yeni bir Google play developer hesabı açtım 25 dolarlık ödemeyi yaptım.Sisteme eski hesabımdaki verileri API bilgilerini aktardım.Daha sonra transfer işlemi için talep oluşturdum.Tabi önce bir uyarı aldım Google play hesabım kimlik onayı alıp onaylanmadan bunu yapamadım.

Google Play Console yeni hesabımda ödeme profili oluşturdum,banka hesap numaramı tanımladım, 24 saat geçmeden Google test ödemesini gönderdi hesabı açtım.Yine 24 saat içinde kimlik onayını da aldım.Sonra transfer işlemini yeniden başlattım.10 adet Android uygulamam sorunsuz bir şekilde bir gün sonra yeni hesabıma taşındı.Uygulamalarımın rating bilgileri de aynen geldi.Ancak test kullanıcıları bilgisi ve ödeme geçmişi aktarılamadı.Uygulamaların mağaza meta verileri de aktarıldı.Ayrıca uygulamaların Google PLay market linkleri aynen korundu.Uygulamaların çalışmasında bir sıkıntı yaşamadım.

Ancak belirtmek gerekir Admob hesabım eski hesabıma bağlı olsa idi yeni hesabımdan Admob bağlantılarını yeniden kurmam ve uygulamaları yeniden göndermem gerekirdi diye düşünüyorum.Benim şansım zaten Admob hesabımın aktarımı yaptığım hesabıma bağlı olması oldu sanırım.

Google Play Develper hesabınızı bir nedenle taşımanız gerekirse transfer işlemlerini alttaki Google açıklamasından yapabilirsiniz:

https://support.google.com/googleplay/android-developer/answer/6230247

Yeni yıla yaklaşıyoruz.Pandemi hala etkisini gösteriyor.Yakında olduğumuz aşıların etkisi kaybolcak yeni dozları olmamız gerekecek.Sanırım Sağlık bakanlığı bu işlemleri yeniden ayarlayacaktır.

Bu süreçte evden dijital içerik üretmeye devam ediyor olacağım.İnternet üzerinden tanıştığım çocuk kitabı yazarları ile güzel illüstrasyon çalışmaları yaptık.Yeni işler oldukça çizimler yapacağım.Sizin de orjinal kitap görsellerine ihtiyacınız varsa birlikte çalışabiliriz.

Benimle bağlantı kurmak için altta verdiğim linkten bilgi alabilirsiniz:https://atolyepapirus.com/atolyepapirus-sanal-atolye

Uygulama geliştirme ve diğer teknik konularda yardım alabileceğiniz makalelerimi de okuyabilirsiniz..Alta linklerini veriyorum:


https://atolyepapirus.com/category/air/

https://atolyepapirus.com/category/google-play-console/

Loading

One thought on “Goolge Play Console transfer işlemleri”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir