Photoshop fırça kullanımı

Photoshop ile illüstrasyon yaparken , sanatsal ve manga tarzı fırçalar kullanıyorum.Bu fırçaların daha profosyonel olanlarını Adobe creative Cloud aboneliğiniz varsa photoshop ile ücretsiz kullanabiliyorsunuz.Bunun için program içinden nasıl işlemler yapabileceğinizi kısaca anlatacağım.

Photoshop fırça kullanımı
Fotoşop ile Kyles Manga fırçalarını Adobe üzerinden indirip kullanabiliyorsunuz…

Photoshop fırçalarını eklemek için fırça sekmesinden üst sağ köşedeki çizgili menu butonunu tıklayıp daha fazla fırça indir seçeneği ile fırçaların indirme linkine gidebilirsiniz.

fırça sekmesinden menuye girip daha fazla fırça al butonuna tıklıyoruz…
Adobe ilgili sayfasında fırçaları indirme bağlantılarını bulabilirsiniz…

Fırçayı indirdime linkinde değişik ihtiyaçlar için farklı fırçalar bulabilirsiniz.Fırçayı indirdiğinizde *.abr uzantılı bir dosya alıyorsunuz.Bu dosyayı fotoşop kök klasöründe örnek yol olarak verdiğim şu yoldan:

C:\Adobe\Photoshop\Presets\Brushes\

yoluna yapıştırıyoruz.Photoshop son sürümünde buraya eklemek yeterli olmayabilir.Bunun için fırçaları fotoşop içinden tanıtıyoruz.

fırça aracını seçip sol üstte ikinci fıra ayar bölümünden fırçaları içe aktar ile fırçayı ekliyoruz…

Fotoşop fırça aracını seçip, seçili fırçayı gösteren sol üstteki sekmeden ayar kısmına tıklayıp, fırçaları içe aktara basıyoruz.Buradan ekleyeceğimiz *.abr uzantılı dosyanın konumunu bulup dosyayı seçerek içe aktarıyoruz..

Bundan sonra fırçaları kullanabilirsiniz.

Çizim ile ilgili sanatsal ve manga çizim fırçalarını kullanıyorsanız, bunların basınca hassas ve kenarı kesik uçlarda kullanılması için bir grafik monitör yada grafik pad basınç ayarlı kalemine ihtiyacınız var.
Bu kalemle basınç ayarlı kullanarak, gerçek suluboya efektleri ya da tarama ucu tarzı çizim kağıda çizilebilen tarzlarda çizim yapmanızı sağlıyor…

Basınca duyarlı ve özel kenarlı fırçalar ile kaligrafi ve sulu boya çalışmalar yapmak mümkün…

Çizim fırçaları ile çizdiğiniz görselleri boyamak için de çok farklı fırçalar kullanabilirsiniz.Harika çizimler yapabilmek mümkün.Gerisi hayalgücü ve yeteneğinize kalmış.
Fotoşop kullanımı ile ilgili farklı ipucu içeren yazılarım da olacak.

ADOBE FIRÇALARI İÇİN:

https://www.adobe.com/tr/products/photoshop/photoshop-brushes.html


Yeni bir blog yazısında görüşmek üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir