Bu sabah Google Play Kitap Ortağı merkezinden bir mail aldım…Kitap satışlarından 20 TL. lik kazanç sınırını aştığımda ödeme gönderiyorlar..Ancak bu kez uyarı vermişler ücret gönderilememiş…
Sebebi vergi bilgilerinde bilgi girişi istemeleri…Bu durumla karşılaşanlar için bu bilgilerin nasıl ekleneceği hakkında ya da benim bunu nasıl yaptığımla ilgili bir yazı paylaşmaya karar verdim…
Öncelikle Google Play Kitap Ortağı sayfanızı açıyorsunuz..
Ödemeler Sekmesine giriyorsunuz.Ödeme seçeneğinizin yanındaki düzenle kısmına tıklayarak ödeme bilgileri sayfanızı açın buradan Ayarlar bölümüne gidin…
Burada ABD için vergi kimlik bilgisi ekle kısmını açıyorsunuz…İlk önce ABD vatandaşı olup olmadığınız ya da ABD ile ticari ilişkiniz var mı onu belirten seçeneği seçiyorsunuz.Ben ABD vatandaşı değilim bölümünü seçtim.
Daha sonraki sekmede, Vergi hesap bilgisinin niteliği soruluyor burada kişisel ya da şahıs şeklinde bir bilgi yok..Bunu ben Şirket olarak seçtim sonrasında kişisel vergi türü olarak seçebiliyorsunuz..

Vergi kimlik bilgilerinizi dolduruken, Türkiye seçeneğini ve kişisel hesp kullanıyorasanız bunu belirtin…

Daha sonra ikamet ve yazışma adresinizi giriyorsunuz..Buraya gerçek ikamet adresinizi girin…

adres bilgisini daimi ikamet adresinizle doldurun…

Bir sonraki bölümde vergi söleşmesi onay tiki ve vergi bilgileri giriliyor..Vergi numarası olarak Yabancı Mükellef seçeneğini seçip TC kimlik numaranızı kullanabilirsiniz..

vergi kimlik bilgilerinizi giriyorsunuz…

Sonra vergi türleri ve stopaj oranlarını gireceğiz..Bunun için aracı olarak Devlet seçeneğini seçerseniz Türkiye vergi kurallarına göre doldurabiliyorunuz..Eğer Amerika vergi sistemini seçerseniz buraya ABD vergi bilgileri eklemeniz gerekir.

vergi bilgilerini dolduruyoruz..Sorumlu vergi kurumu Devlet olarak seçin.

Daha sonra burada stopaj oranı ve gelir türü olarak bilgiler isteniyor..Bizim kitaplardan elde ettiğimiz gelir Telif kazancı kapsamına giriyor..Burada araştırmam sonucunda şu anda Telif gelirleri için stopaj yüzde 17…Bunu yazıyoruz..Gelir türü seçeneğini de ben Serbest Meslek Geliri olarak yazdım.
Bu oranlar ve Türkiye’de geçerli vergi kanunları hakkında bilgi almak için alttaki linklere bakabilirsiniz:

vergi kannunu link

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.4.193.pdf

vergi türleri link:

https://kpmgvergi.com/PratikBilgiler/VergiMevzuatiBilgileri/Oranlar/Pages/Gelir-Vergisi-Stopaj-Oranlari.aspx


Sonuç olarak Kimlik gereken yerlere ismimizi yazıyoruz..Sözleşme imzalama bölümüne de ismimizi yazıyoruz.

sözleşme imzalama bölümüne ad soyad giriyoruz…

Son olarak Gönderiyoruz.
Google Play Kitap gelirleriniz için vergi bilgisi istenirse, bu şekilde çözebilirsiniz…
İyi çalışmalar diliyorum….

9 thoughts on “Google Kitaplar Vergi Bilgisi Uyarısı…”

  1. Harikasın Üstad…Benimde ödemem yapılmamıştı…Bilgilendirme ve yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim.Kolay gelsin.

  2. mrb..söylediklerinizin hepsini aynen yaptım.bu şekilde sonradan vergi vs çıkmaz değilmi?farklı sitelerde şirket açın vs gibi yazılar yamış.ben sadece 8 yaşındaki kızımın kitabının yayınlanması için doldurdum bu haneleri.oradan 1 lira gelse mutluluktan uçacak biliyorum.ama iyi bişi yapalım derken başımıza iş açmayalım diye sormak istedim

    1. makalenin faydalı olmasına sevindim.Ben yaklaşık 2 yıldır google playden e-kitap satışlarımla küçük gelirler elde ediyorum.Herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım.Devlet bu konudaki yasal düzenlemeleri net olarak henüz tanımlamadı.Ancak elde ettiğiniz aylık düzenli bir geliriniz olursa bu durumda ticari faaliyet kapsamına girebilir.Bunun dışında senede bir kaç kez alacağınız küçük ödemelerin sorun olacağını sanmıyorum.Ama açık söyleyeyim bunun Türkiye’de bir garantisi yok.Gençler için 29 yaşına kadar zaten bildiğim kadarı ile girişimci olarak vergi muafiyeti uygulanıyor.Google aslında bu vergi tanımlaması ile T.C.’ye karşı kendisini koruyor.Bu bildirimin kullanıcı ile çok büyük bir ilgisi yok.Yine de düzenli kazanca dönüşürse takipte olmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir