Adobe air harici swf kullanımı

Adobe air ile android uygulamalar hazırlarken harici swf dosyaları ile çalışmak gerekebiliyor.
Bir uygulamanın cihaz içerisindeki boyutu büyükse kullanıcılar açısından tercih sebebi olmayabiliyor.Adobe air ile bu durumu çözmek için uygulama kök dosyasına ek swf parçaları hazırlayarak harici dosyalar olarak kullanmak mümkün.

Bu durum için ek genişletme dosyası olarak Google Play android için 150 MB’ı geçen uygulamalar için ek 2 GB’a kadar local oob dosyaları gönderilebiliyor.Bu, Google apk yerine aab uzantılı dosya uygulamasına geçtiği zaman Adobe air için mümkün olmayabilir.(Adobe air için oob genişletme dosyasının nasıl oluşturulabileceğini daha önceki bir yazımda konu edinmiştim,linkini bu yazının altında bulabilirsiniz.)

Diğer bir seçenek olarak kendi web sunucunuzdaki bir harici swf ile Adobe air uygulamanızı hazırlayabilirsiniz.Ben Çizgi Öyküler android uygulanmama içerisindeki çizgi öyküleri web site sunucuma taşıdım ve uygulama kök dosyasını apk olarak hazırlayarak oluşturdum.

Kök apk içerisine dışarıdan bir swf yükleyerek kullanmak için dikkat edilmesi gereken unsurlar var.Güvenlik sorunlarına takılmamak için harici swf‘den kök apk içerisine erişim isteyen parent kodlarını kullanmamanız gerekiyor.Kök apk içerisinden alt katmana yüklenen harici swf içerisine erişim mümkün.Tersi gerekirse güvenlik uyarısı ile karşılaşıyorsunuz.o nedenle değişkenlere erişim gerekiyorsa bunları harici swf içinde tanımlayıp,işlem gerekiyorsa kök apk içerisinden yürütmek daha mantıklı.
Kullandığınız ek swf içerisinde birden çok katmanlı movieclipler varsa bunların kendi arasındaki erişimleri için parent yapısını deneyebilirsiniz.

Harici swf için kök dosya içerisinde bir mc oluşturup dosyayı URL variables ile serverdan bu mc içerisine yüklemek mümkün oluyor.

Ben kendi uygulamamda yükleme ön yüzü için bir preloader animasyonu oluşturdum.dosya indirme miktarını yüzde olarak göstermek istediğimde güvenlik hataları oluştu bu nedenle sade bir önyükleme sayfası hazırladım.

Adobe air harici swf kullanımı

Uygulama içerisine yükleme 7 mgbit’ilk internet bağlantım ile 30 sn’den biraz kısa sürüyor.Bu uygulamanın kullanılışını çok zorlaştırmadı.En önemli avantaj uygulama içerisine eklediğim çizgi öyküler için her defasında Google play’e yeni güncelleme yollamak yerine, kendi serverımdaki swf ile çizgi öykünün yeni hazırlanan sayfalarını ekleyebileceğim.

Adobe air ile harici swf

Bu yöntem oyun uygulamalarında da kullanışlı olabilir.

Ancak Uygulamayı Google play’e yeni gönderdim.Güvenlik riski görülerek uygulama güncellemesinin reddedilmesi de olası.Uygulama kabul edilirse yeni sürümde yeni özellikler geçerli olacak.İçerikteki Çikolatanın sırrı adlı öykünün devamını hazırlıyorum.sayfalar eklendikçe uygulamada yerini alacak…

GOOGLE PLAY İÇİN OOB GENİŞLETME DOSYALARININ NASIL EKLENECEĞİ HAKKINDAKİ YAZIM İÇİN:

https://atolyepapirus.com/adobe-air-ile-google-play-console-100-mb-uygulama-sinirini-nasil-asariz/

ADOBE AIR HAKKINDA DAHA FAZLA YAZIM İÇİN:

https://atolyepapirus.com/category/air/

ADOBE AIR HARİCİ SWF İLE ÇALIŞMA HAKKINDA YARDIM ALMAK İÇİN:

https://help.adobe.com/tr_TR/as3/dev/WS5b3ccc516d4fbf351e63e3d118a9b90204-7d9ezephyr_serranozephyr.html

ÇİZGİ ÖYKÜLER ANDROİD UYGULAMASINI İNDİRİP ÇİZGİ ÖYKÜLERİ OKUYABİLİRSİNİZ:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir