Adobe air ios missing or invalid signature

Apple ios için Adobe air Harman ile uygulama paketleyerek app store’a göderirken ya da iphone simulatörde test ederken son sürümlerde missing or invalid signature hatası ile karşılaşabilirsiniz.


Adobe air ios missing or invalid signature

Bu hatayı gidermek için air sdk son sürümünü kullanıyorsanız ek bir adt.jar dosyası için indirme linki sağlanmış.Bu dosyanın linkini yazının alttına ekliyorum.Ben dosyayı air sdk lib klasörü altındaki orjinal adt.jar ile değiştirdim ve uygulama paketmele işlemini başarılı bir şekilde tamamladım.Bunu yaparken eski adt.jar dosyanızı her ihtimale karşı yedekleyin.

ADOBE AIR GELİŞMELERİ HAKKINDA BİRKAÇ NOT:

Adobe air sdk sayfasındaki Adobe air forumlarına Adobe sayfalarında link veren support bölümü kaldırılmış.Adobe air HARMAN’ın kendi github destek sayfalarının linklerini eklemişler.Bu bölümden gelişmeleri ve ek işlemleri öğrenebilirsiniz:

https://github.com/Gamua/Adobe-Runtime-Support/discussions

Ayrıca Adobe air harman hata bildirimleri ve ek linkler için yine adobe air HARMAN support bölümündeki tartışma linklerini takip edebillirsiniz.SDK ücretli hale geldiği için bazı ek dosyalar ve açıklamalar bu bölümlerden takip edilmeli.
Ancak Adobe’in air sdk için kendi bünyesinde bir destek sunmayabileceği anlaşılıyor.Air sdk tamamen başka bir platforma dönüşüyor.Adobe Animate ile hala desteklenecek mi ilerde tam bilemiyorum.Flash desteği kaldırılınca bu durum Animate(Flash) uygulamalarını yazılımcıların tercih etmemesine yolaçabiliecek.Bunu zamanla göreceğiz.Ben Adobe air HARMAN basic lisansımı 2021 için yeniledim.Gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyorum.

Android için Google Ağustos 2021 itibarı ile yeni bir sisteme geçiyor.Bundan sonra Android geliştiriciler Goole Play Store için uygulamalarını apk yerine aab paketleri olarak gönderecekler.
Adobe air ile hazırlanan uygulamalarda android için dolaylı bir compiling yapılıyor.Actionscript ile hazırlanmış uygulamanız android için java formatına dönüştürülüp paketleniyor.
Şimdiye kadar apk oluştururken 32 ve 64 bit olarak iki ayrı çıktı alıp bunları sırayla Google Play’e gönderiyorduk.Yeni sistemde bu iki versiyonu otomatik olarak içeren tek bir paket aab uzantısı ile sunulacak.

Bunun için Adobe air adt aracını kullanarak aab formatında paketleme yapabiliyoruz.Ancak şu ana kadar bu paketleme yönteminde native extension’lar için bazı sorunlar vardı.Adobe air aab paketleme işlemi henüz tam olarak çalışmıyor.Bu sistem için geliştirmenin devam ettiği bildirilmiş.

Uygulamalarımın gelecekte de google play store’da yayında olabilmesi için bu dönüştürmenin tam olarak çalışıyor olacağı bir air sdk sürümünü bekliyorum.Ağustos 2021’den önce bunun olacağını düşünüyorum.

Dünya’da artık her platformda ücretli abonelik sistemleri yaygınlaşıyor.Giderek daha da çeşitlenen yazılım araçları, api’ler ve sdk’lar için artık hobi amaçlı da olsa belli bir miktar ödeme yapmamız gerekecek.Bu durum google uygulamalarında da böyle.Google developer araçlarının ve sunduğu hizmetlerin ücretli versiyonlarını sunmaya başladı bile.Buna alışmamız gerekecek.

Yeniden konu başlığımıza dönersek, Apple ios için adobe air ile oluşturduğunuz uygulamanıza missing or invalid signature hatası aldıysanız,bu hatayı giderebileceğiniz iki ayrı yol var.

Birincisi için altta verdiğim linkteki tartışmada belirtilen linkten adt.jar dosyasını indirin ve air sdk lib klasörü altına atın.Eski adt.jar dosyanızı yedeklemeyi unutmayın.(verilen linkin son kullanım tarihi 31 mart 2021)

https://community.adobe.com/t5/air/itms-90034-missing-or-invalid-signature/td-p/11798103

Bu hatayı gidermenin diğer bir yolunu daha önceki bir kısa notumla açıklamıştım.Bu yazımı okumak isterseniz alttaki linkten bilgi alabilirsiniz:

https://atolyepapirus.com/ipa-dosyasini-yeniden-imzalamak/

Adobe air ile ilgili daha fazla yazım için:

https://atolyepapirus.com/category/air/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir