Adobe Fresco ilk denemeler

Adobe Fresco uygulamasını denemeye karar verdim.Bu uygulamada Adobe CC içinde PC desteği bende gözükmüyordu.Dün akşam Fresco için iOS sürümünün linkini gördüm ve indirip iPad’imde denemek istedim.
Bu sabah küçük bir eskiz çizdim.

Adobe Fresco ilk denemeler
ADOBE FRESCO İLE ESKİZ DENEMESİ…

Çizim için mevcut Fresco fırçaları çok hoşuma gitti.Yumuşak çizimler yapabiliyorsunuz.Fırcalarda otomatik düzeltme yok.Bilek hareketlerinizi alıyor çiziminiz.Doğal bir çizim elde edebiliyorsunuz.Fotoşop,illüstratör gibi PSD destekleyen diğer çizim araçlarına çiziminizi taşıyabilirsiniz.
Vektörel fırçalar da mevcut ve yine doğal hareketlerle çizim yapılabiliyor.Seçim araçları da pratik şekilde kullanılabiliyor.

Procreate ile kıyaslarsak,Fırça düzgünleştirmesi gibi bir özelliğe ihtiyaç duymuyorsanız sanatsal içerikli çizimler için Fresco ile çalışmak güzel olabilir.Procreate de oldukça yetkin bir program.Ancak Fresco sanatsal yönü daha fazla ön plana çıkarabilir.Şu an denemelerim devam ediyor.
Frescodaki renklendirme fırçalarını henüz denemedim.Procreatte renklendirme için pratik yöntemler var ancak Fresco nun da bu konuda yeterli olabileceğini düşünüyorum.Adobe uygulaması olduğu için Adobe cc de bulut dosyalarına aktardığınız çalışmanıza tüm Adobe uygulamalarınızla erişebiliyorsunuz.Çizimlerim devam ediyor.Tecrübe edindikçe paylaşmayı sürdüreceğim.

EDİT(7 ŞUBAT 2021):Fresco ile kurşunkalem eskiz fırçası ile çizdiğim taslağı renklendirdim.Mevcut fırçaların renklendirmede nasıl katkı sağlayabildiğini denedim.
Fırçalar daha çok bir yağlı boya tablo yapmayı simüle etmiş görünüyor.Dijital bir tablo yapmak isterseniz iyi olabilir.Boyama fırçaları procreate uygulamasından farklı.Mevcut renklendirme fırçaları Fresco uygulamasında fresco adına uyacak şekilde.
Klasik tarz bir boyama yapmak için daha uygun.Çizgiroman ya da karikatür gibi çizimler için belki ek fırçalar satın almak gerekebilir.
Alıştığım dijital boyama deneyiminden daha farklı oldu.Renklendirimiş görseli ekliyorum:

Adobe fresco ile renklendirme denemesi…

Dijital Çizim hakkında daha fazla yazım için:

https://atolyepapirus.com/category/cizgiroman/

2 thoughts on “Adobe Fresco ilk denemeler”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir