İpad ve grafik monitör karşılaştırması

İki yıldır Aliexpress’ten aldığım GAOMON PD1560 display tablet ile dijital illüstrasyonlar, çizimler ve tasarımlar oluşturuyorum.Geçen yıl kasım ayında ise bir ipad 6. nesil ve Apple pencil 1. nesil ürününü satın aldım.İpad ile de aynı şekilde dijital illüstrasyonlar hazırlıyorum.
Bu süreçlerde amatör bir çizer olarak ,bu cihazlarda dijital çizimlerin ne gibi farklılıkları var? Yeni başlayan birisi için bu cihazlardan hangisi daha faydalı olabilir kısaca bu konu hakkında birkaç not düşeceğim bloguma bugün.

taslak kara kalem fırçası…
kurşun kalem fırçası ile detaylar
ink manga fırçası ile
renklendirmeler…

Üstteki görseller GAOMON PD 1560 display tablet ile hazırlandı.
Bu tür cihazlar kablo aracılığı ile pc’ye bağlanan bir monitör ve bu cihazla çalışan dijital kalemle çalışıyor.Kendi işletim sistemi yok..PC ile bağlanarak çalışmak zorundasınız ve geniş bir çalışma masasına ihtiyacınız var.

Bu cihaz daha büyük bir ekran sağlıyor..Ayrıntılı çizimler hazırlamak mümkün.Ben Adobe Photoshop ile çizimler yapıyorum..Adobe nin sağladığı manga fırçalarını kullanıyorum.
Bu fırçaları haricen indirip kurmanız gerekiyor.
Çizim yaparken, ekranda görerek çiziyorsunuz.Çiziminiz aynı anda pc ya da laptop ekranından da görünüyor.Kağıt kalem kullanmaya alışmış kişilere başlangıçta farklı gelebilir.Ancak alıştıktan sonra son derece keyifli bir uğraş.
Uzun süre masa başında çizim yaparsanız biraz ağrılarınız olabilir.Çizim için ekranı cihazın arkasındaki ayarlı ayak ile istediğiniz açıda eğimli ayarlayabilirsiniz.

Yukarıdaki videoda kısaltılmış aşamaları görülen çizimi ise ipad 6. nesil cihazında hazırladım.Apple pencil 1. nesil kullandım.
İpad ile çizim yapmak için, daha profesyonel işler yapacaksanız procreate uygulamasını satın almanız gerekiyor..Bu uygulama gerçekten cihazın tüm avantajlarını en iyi şekilde kullanmanızı sağlıyor.Procreate uygulamasına bir defaya mahsus 60-70 TL arasında bir bedel ödüyorsunuz ve programda yer alan yerleşik fırçalar profesyonel çizimler hazırlamak için tamamen yeterli…Ek fırçalar da satın alıp genişletebilirsiniz.
İpad ile taşınabilir olduğu için gittiğiniz her yerde cihazın şarzı yettiği müddetçe çalışabilirsiniz.Oluşturduğunuz sonuç ürünlerin kalitesi display monitörle oluşturduklarınızdan çok da aşağıda kalmıyor.Ayrıntılı çizim için ekran boyutu küçük olduğundan zoom yaptığınızda görselde kopukluklar olabilir.Alışınca bunları da aşıyorsunuz.

Tüm bu tecrübelerim ışığında bu iki tür cihazında kendine göre avantaj sağladığı yönler var.Ancak dijital çizime yeni başlayan amatörlere, öğrencilere ya da asıl tahsili resim olmayan hobi amaçlı başlayacaklara başlangıçta bir ipad ile başlamalarını öneririm…
İpadin de kendi içerisinde 6.nesil 7.nesil ipad, ipad mini,ipad air, ipad pro gibi modelleri var..İpad pro’lar profosyonellere daha uygun ve başlangıçta hobi amaçlı yada öğrenme amaçlı satın alacaksanız pahalı olabilir.İpadin 6. nesil ve 7. nesil sürümlerini öneririm..Ancak bu cihazlarla Apple Pencilin hangi nesilinin çalıştığını iyice öğrendikten sonra bir kalem sipariş etmelisiniz..
Benim kullandığım ipad 6.nesil 1. nesil pencil ile çalışıyor…
Tabiki ipad için ayrı kalem için ayrı satın alma yapmalısınız.İkisi birlikte gelmiyor…
Display monitör ise gerçekten bu işten para kazanıyorsanız oldukça işinize yarayacaktır.Dijital çizimi ilerlettikten sonra satın almanızı öneririm…

Yeni bir blog notunda görüşmek dileği ile…
ALTTAKİ YAZILARIMA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ:
https://atolyepapirus.com/?p=2075

https://atolyepapirus.com/?p=2468


One thought on “İpad ve grafik monitör karşılaştırması”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir