Google Play aab için sertifika ekleme.
Android geliştirenler için Android App Bundle aab paketleme zorunlu oldu.Eski uygulama sertifikalarınızı onaylatmalısınız.


Android uygulama geliştirenler için Android App Bundle aab paketleme zorunlu oldu.Eski uygulamalarınızı güncellemek için sertifikalarınızı google a onaylatmanız gerekiyor.

Daha önce etkinleştirmediğiniz uygulama sertifikanız varsa aab paketini güncellemeniz zor olabiliyor.2048 RSA seviyesi ve yukarısında oluşturulmış sertifikalar için Google Play Console hesabınızdan eski sertifikanızı dönüştürüp kullanabiliyorsunuz.


Bunun için öncelikle java keytool aracı kodları ile p12 sertifikanızı jks ye çevirmeniz gerekiyor.Android Studio kullanıyorsanız direkt uygulamanızı android studio ile açıp burada build kısmından dönüştürdüğünüz sertifikanın *.pepk dönüşümünü Google Play Consol’da uygulamanızı açıp kurulum seçeneği altında uygulama bütünlüğü seçeneğini seçip Android Studio ile tanımla kısmından bu *.pepk uzantılı çıktıyı ekliyoruz.ve uygulamammızın aab çıktısını da yükleyip güncelleyebiliyoruz.

P12 Sertifikasını JKS türüne çevirme

Bu işlem için keytool aracına ihtiyacımız var.Java JDK içerisinde keytool.exe dosyasının buluduğu konumu cmd komut istemi ile görüntüleyip keytool komutlarıyla buradan dönüştürmek mümkün ancak alias oluşturma ve storekey gerektiği için sıkıntılı olabiliyor.Bunun için hazır bir araç var işlemleri daha pratik halletmenizi sağlıyor.
p12 sertifikanızı jks türüne çevirerek pepk türünü de Android Studio ile dönüştürebilirsiniz.


https://keystore-explorer.org/

Aracı ilgili linkten indirin kurun.p12 sertifikanızı açın.Uygulama içerisinde tools bölümünde keystore şifresi oluşturun sertifikanız için kimlik bilgilerinizi tanımlayın.Sonra yine tools içinden p12 yi jks ‘ye çevirin.Çevirirken şifrenizi orjinal p12 sertifikanız ile aynı yapın.Sonra farklı kaydet ile jks uzantısı vererek kaydedin.

Sonrasında jks ‘li sertifikayı Android Studio ile açtığımız uygulama içerisinden Build kısmında aab building seçeneğini seçerek ekliyoruz.Sertifika konumunu ve keystore için oluşturduğumuz şifreyi giriyoruz.Alias konumunu seçerken otomatik verdiğiniz bilgileri tanıması gerekir.Bir de şifre olarak p12 de de geçerli şifremizi giriyoruz.encyription kututusunun tikini işaretliyoruz.pepk sertifikasının kaydedileceği konumu seçiyoruz ve release seçeneği ile uygulamamızı build ediyoruz.Oluşan pepk uzantılı sertifikayı google pley console da aynı uygulamanın sertifikası olarak ekliyoruz.

Sonra aab uzantılı çıktımızı yayınlanmak ya da test edilmek üzere gönderiyoruz.

ADOBE AIR İÇİN SERTİFİKA OLUŞTURMA

Adobe Air ile uygulama hazırladıysanız bunun p12 sertifikası için yukarıdaki işlemleri yine aynen yapabilirsiniz.En son air sdk sürümünde adt.config dosyasından KeepAndroidStudioOutput=true ayarını aktif hale getirip,cmd aracı üzerinden adt ile aab paketleme işlemini yapıyoruz. Uygulamamızın bulunduğu dosya konumunda geçici bir AndroidStudioProject dosyası oluşuyor.Android Studio programını açıp, open existing project seçeneği ile bu dosyanın konumunu bulup açıyoruz.Sonra build işlemelerini yine üstte tanımda oluşturduğumuz jks sertifikasını kullanarak tamamlıyoruz.Çıktı pepk uzantılı sertifikamızı google Play console ‘da kullanabiliriz.

EK BİLGİLER

Google Play Store’da yer alan eski uygulamalarınızızı aab paketi için güncellerken bazı problemler çıkıyor..Bunlardan birisi de bu sertifika güncellemesi gerekliliği.2048 RSA ve daha büyük şifreleme ile oluşmuş sertifikalar sorunsuz güncelleniyor.Ancak 1024 RSA bir sertifikalı uygulamanız varsa bunu güncellemek google Play Consolda benim anladığım kadarı ile şimdilik mümkün değil.
Benim bir tane 1024 RSa şifreli uygulamam var.Bunun için sertifika sıfırlama ve yeni sertifika oluşturma konusunda Google Developer yardım bölümünden yardım istedim.Henüz cevap gelmedi.Bekliyorum.

Google Play’de uygulama yayınlama, Adobe Air ile uygulama geliştirme ve benzeri konularda diğer yazılarımı okumak isterseniz altta verdiğim linklerde bulabilirsiniz:

https://atolyepapirus.com/category/air/

https://atolyepapirus.com/category/google-play-console/

https://atolyepapirus.com/google-playde-ve-apple-app-store-da-uygulama-yayinlama/

Google Play Console Sertifika işlemleri hakkında:

https://developer.android.com/studio/publish/app-signing

Loading

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir